2011 GJCL State Latin Convention
47 Awards!!


Novice Certamen (Jeremy C., Catherine E., Rachel K.)  4th Place
Lower Certamen (John K., Josh O., David P., Ha T.)  5th Place
Upper Certamen (Jordan B., Jason C., Lora P., Nidhi P.) 4th Place

Chariot Race (Girls) 4th Place
Chariot Race (Boys) 4th Place

Stephen C.   finalist at Talent Show
John K.   2nd Place at Talent Show

Jeremy C.
3rd Place Greek Derivatives (I)
1st Place - Latin Derivatives (I)

Catherine E.
2nd Place Reading Comprehension (I)
5th Place - Latin Derivatives (I)

Caroline H.
1st Place Distance Run (Junior Girls)
2nd Place Reading Comprehension (I)
5th Place Latin Derivatives (I)

Brenna F.
3rd Place Dramatic Interpretation (II, Girls)

Juliana G.
3rd Place Graphic Arts (Sculpture)

Calvin J.
5th Place Latin Derivatives (II)

John K.
2nd Place Ancient Geography (II)
4th Place Greek Derivatives (II)

Jenny S.
4th Place Reading Comprehension (II)

Ha T.
1st Place Graphic Arts (Color Picture)
2nd Place Dramatic Interpretation (II, Girls)
5th Place Graphic Arts (Greeting Cards)
Top 20 Overall Graphic Arts Sweepstakes

Jason C.
1st Place Mythology (III)
1st Place Ancient Geography (III)
2nd Place Roman History (III)

Logan D.
4th Place 50 yd. dash (Senior, Boys)
4th Place 100 yd. dash (Senior, Boys)

Ho Lim L.
1st Place Latin Grammar (III)
2nd Place Reading Comprehension (Prose)
3rd Place Latin Derivatives (III)
4th Place Reading Comprehension (Lyric)
5th Place Reading Comprehension (Vergil)

Hochan L.
2nd Place Roman Daily Life (III)

Michael S.
5th Place Greek Derivatives (III)
5th Place Latin Vocabulary (III)

Vanessa J.
4th Place Roman History (III)

Nidhi P.
1st Place Graphic Arts (Jewelry)
4th Place Mythology (IV)
Top 20 Overall Graphic Arts Sweepstakes

Lora P.
4th Place Roman History (IV)
5th Place Roman Daily Life (IV)
5th Place Latin Literature (IV)
5th Place Graphic Arts (Photography)

Jordan B.
2nd Place Latin Grammar (V)
4th Place Latin Vocabulary (V)
4th Place Latin Derivatives (V)
5th Place Reading Comprehension (Lyric)